Transmisja sygnału wideo po skrętce

Transmisja sygnału wideo po skrętce

W ofercie sklepu internetowego www.napad.pl pojawiły się nowe produkty, których przeznaczeniem jest wydajna transmisja sygnału telewizji przemysłowej po skrętce UTP. Wybór kabla sieciowego (skrętki nieekranowanej) UTP stanowi lepsze rozwiązanie w porównaniu do przesyłu sygnału video po kablu koncentrycznym BNC, a ponad to jest lepszym rozwiązaniem gdy zachodzi potrzeba umieszczenia kamer monitoringu w odległych lokalizacjach. Z innej strony wykorzystanie dużo bardziej dostępnej technologii sieciowej daje redukcję kosztów stworzenia wydajniej sieci przesyłu obrazu zarówno w przypadku prywatnych i firmowych sieci telewizji przemysłowej.

Transmisja UTP pasywna vs. transmisja UTP aktywna

W zależności od tego na jak duże odległości chcemy przesyłać monitorowany obraz, mamy możliwość zastosowania transmisji bez dodatkowego zasilania ( transmisja pasywna) oraz przesyłu z dodatkowym zasilaniem wzmacniającym poziom sygnału (transmisja aktywna). W przypadku pierwszego rozwiązania, które wykorzystuje prąd jaki dostarczają urządzenia możemy uzyskać zadowalającą jakość na odległość do 400 metrów, natomiast w przypadku zastosowania dobrej jakości urządzeń do transmisji z zasilaniem zewnętrznym możemy liczyć na przesył obrazu z kamer nawet do 2000 metrów. Warto wiedzieć, że kabel nieekranowany jest tu lepszym rozwiązaniem niż skrętki ekranowane. Wynika to z różnic w rodzaju przesyłanego sygnału – kabel lepszy do przesyłania sygnału internetowego nie sprawdza się w przypadku sygnału wideo.

Zalety transmisji CCTV po skrętce nieekranowanej UTP

Wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba przesyłu sygnału audio i video na większe odległości, zastosowanie mają akcesoria CCTV oparte na wykorzystaniu  kabla UTP (skrętka nieekranowana) doposażona w niezbędne transformatory, urządzenia pozwalające na osiągnięcie wysokiej jakości obrazu nawet w kolorze. W porównaniu do przesyłu tradycyjnym koncentrycznym kablem BNC, skrętka stanowi rozwiązanie dużo bardziej elastyczne i umożliwiające wydajną rozbudowę zasięgu sieci monitoringu w przyszłości. Do tego skrętka minimalizuje koszty związane z zakupem odpowiedniej ilości przewodów, które są potrzebne do okablowania instalacji telewizji przemysłowej CCTV na wytyczonym obszarze. Oczywistą zaletą wykorzystania kabla UTP do przesyłu sygnału video, szczególnie w kolorze jest lepsza jakość dzięki temu, że sygnał elektryczny jest mniej podatny na zakłócenia zewnętrzne. Dzięki temu rozwiązania oparte na transmisji przewodowej UTP staje się standardem nawet w przypadku profesjonalnych zastosowań w dużej skali.

Tam gdzie diabeł nie może tam „skrętke” pośle

Z innych zastosowań urządzeń opartych na kablu UTP w ofercie sklepu znajdują się również bardzo praktyczne dodatki do transmisji sygnału VGA na UTP, pozwalające tym samym na podłączenie monitora komputerowego na dużą odległość dochodzącą do 75 m w przypadku transformatora VGA-UTP pasywnego oraz do 300m jeśli zastosujemy transformator VGA-UTP aktywny z dodatkowym zasilaniem zewnętrznym. Zyskujemy ogromne możliwości rozbudowy infrastruktury składającej się na sieć monitoringu wizyjnego w zależności od indywidualnych potrzeb oraz wymagań jakie stawia rozplanowanie przestrzeni.

Skrętka nieekranowana, UTP (ang. Unshielded Twisted Pair) – rodzaj przewodu elektrycznego.

Skrętka nieekranowana jest zbudowana ze skręconych ze sobą par przewodów i tworzy linię zrównoważoną (symetryczną). Skręcenie przewodów ze splotem 1 zwój na 6-10 mm chroni transmisję przed interferencją otoczenia. Tego typu kabel jest powszechnie stosowany w sieciach informatycznych i telefonicznych, przy czym istnieją różne technologie splotu, a poszczególne skrętki mogą mieć inny skręt. Dla przesyłania sygnałów w sieciach komputerowych konieczne są skrętki kategorii 3 (10 Mb/s) i kategorii 5 (100 Mb/s), przy czym powszechnie stosuje się tylko 5. Jej popularność wynika w dużym stopniu z faktu, iż jest ona tańsza od skrętki ekranowanej STP. W praktyce instalacyjnej stosuje się wyłącznie okablowanie kategorii 5 i 6. Do niedawna normy określały istnienie kategorii 5e (rozszerzonej); po zmianach istnieje wyłącznie kategoria 5 (bez podziału na 5 i 5e). Niektórzy producenci okablowania oferują skrętkę kategorii 7, która została wprowadzona w 2002 roku – są to kable wyłącznie ekranowane typu S-STP o podwyższonych parametrach.

Źródło definicji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tka_nieekranowana