Czujniki i czujki alarmowe

Czujniki i czujki alarmowe

Profesjonalni projektanci i instalatorzy systemów alarmowych zabezpieczających nasze domy przed włamaniem chcą mieć możliwość pełnego wyposażenia układu we wszystkie funkcje, które mogą spełnić swoją rolę w ochronie posesji, domu lub garażu przed dostępem osób niepowołanych. Odpowiedzią producentów na bardzo specyficzne wymagania odbiorców są całe gamy wyspecjalizowanych produktów zawierających czujniki alarmowe i czujki wszelkich rodzajów, które oferują bardzo specyficzne funkcje detekcji zdarzeń. W ofercie firmy Alarm-Tech Kraków znajdziesz wszystkie najważniejsze rodzaje detektorów ruchu, gazu, stłuczenia i wiele wiele innych – zobacz nasze propozycje.

Rola czujników alarmowych

Detektory nazywane powszechnie czujnikami, są to urządzenia wyspecjalizowane do wykrycia zdarzeń (bodźców) zachodzących w ich otoczeniu, rozpoznanie i po zakwalifikowaniu do wymagających podjęcia czynności przekazanie informacji do centrali alarmowej. Czujki stosowane w systemach alarmowych wyspecjalizowane są do wykrywania wszelkich objawów mogących sugerować włamanie – stosuje się czujki ruchuczujki akustyczne (stłuczeniowe), czujki zbliżeniowe. Dodatkowo system alarmowy może spełniać również rolę zabezpieczenia przed pożarem i zalaniem – wymaga to wykorzystania czujników dymu i pożaru. Dobrze dobrany zestaw czujników podłączony do centrali alarmowej z modułem powiadomienia może sprawić, że nasz dobytek będzie możliwie najlepiej uodporniony na możliwość niebezpieczeństwa.

Czujniki ruchu

Jedną z najważniejszych grup czujników wykorzystywanych do budowy systemów alarmowych są czujniku ruchu, które pozwalają na detekcję pojawienia się w monitorowanej strefie przemieszczenia. Tutaj bardzo istotną sprawą jest kwestia czułości czujnika i odpowiedniego umiejscowienia, musimy bowiem zadbać aby czujnik nie był skierowany na miejsca powodujące częste „fałszywe alarmy”. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie czujników odpornych na zwierzęta, które pozwalają na sterowanie czułością pracy urządzenia pozwalając wykluczyć załączenie alarmu w przypadku pojawienia się w strefie chronionej małych zwierząt domowych oraz ptaków i owadów. Czujniki ruchu zapewniające małą czułość na zakłócenia to w dużej większości urządzenia dualne a nawet poczwórne elementy PIR (quad), wyposażone w specjalistyczny układ minimalizujący fałszywe alarmy.

Czujniki stłuczeniowe (akustyczne)

W ofercie producentów czujników alarmowych przeznaczonych do wykrywania rozbicia szyby wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego typu – aktywne czujniki stłuczenia oraz pasywne czujniki stłuczenia. Czujki aktywne działają na podstawie detekcji impulsu akustycznego, reagując na hałas powstały podczas stłuczenia szyby, natomiast czujniki pasywne zostały zaprojektowane pod kątem reagowania na drgania mechaniczne. Czujniki akustyczne dzielą się również na takie, które reagują na sygnały o wysokich częstotliwościach (pękniecie szyby) oraz czujki wykrywające uderzenie podczas tłuczenia reagujące na sygnały w paśmie akustycznym od 6 kHz do 30 kHz. Wybrane modele z naszej oferty umożliwiają płynną regulację czułości, kompensacje temperatury, regulacje czułości i impulsów oraz nowoczesny mikrofon pojemnościowy.

Czujniki dymu

Czujniki dymu w odróżnieniu od większości innych czujników alarmowych są to autonomiczne urządzenia posiadające własne zasilanie. Dobre czujniki odpowiedzialne za wykrywanie niebezpieczeństwa takie jak czujniki dymu, czujniki gazu oraz innych substancji niebezpiecznych a więc na miarę zdrowia i życia ludzi powinny być wyposażone w redundantny system zasilający – za pomocą zewnętrznej sieci energetycznej oraz na wypadek braku zasilania za pomocą wbudowanej baterii. Ogniwo zasilające czujniki powinno być regularnie poddawane sprawdzeniu podczas jego eksploatacji. Autonomiczną czujkę dymu instaluje się we wszystkich pomieszczeniach zagrożonych pożarem: w kuchni, przedpokoju, garażu, na klatce schodowej, itp. Najlepiej instalować ją na suficie na środku pomieszczenia. Domowa czujka dymu ostrzega mieszkańców o grożącym niebezpieczeństwie pożarowym i pozwala na szybką ewakuację z zagrożonego mieszkania oraz na wcześniejsze poinformowanie straży pożarnej o powstałym pożarze.

Czujniki gazu

Specyficznym rodzajem czujników ostrzegających przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia dla osób przebywających w pomieszczeniach stanowią czujniki gazu. Bardzo często dochodzi do dwóch typów zagrożenia związanych z pojawieniem się w pomieszczeniu gazu. Pierwszy powstaje samoczynnie z powodu awarii lub niedrożności funkcjonowania piecyków ogrzewania oraz wentylacji pomieszczeń – mowa oczywiście o zatruciu czadem (tlenkiem węgla), który jest niezwykle śmiertelny w skutkach. Dlatego stosuje się czujniki wykrywające czad (czujniki tlenku węgla). Innym typem zagrożenia gazem jest sytuacja kiedy włamywacz wpuszcza do mieszkania gaz usypiający – najczęściej jest to chloroform, który powoduje obniżenie czujności i reakcji na hałas osób znajdujących się podczas snu. Czujniki wykrywające opary chloroformu, pozwalają ostrzec mieszkańców i osłabić determinację sprawców włamania.

Producenci czujników alarmowych

W naszej ofercie znajdą Państwo bogaty wybór czujników alarmowych renomowanych producentów, którzy cieszą się w zakresie produkcji urządzeń zabezpieczających dużą popularnością i poparciem w gronie zarówno zadowolonych klientów jak i profesjonalnych instalatorów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem zawierającym poszczególne kategorie:

=> czujniki alarmowe Satel

=> czujniki alarmowe Paradox

=> czujniki alarmowe Crow

=> czujniki alarmowe Bosch

=> czujniki alarmowe DSC

=> czujniki alarmowe Optex

i wiele wiele innych gwarantujących bezpieczeństwo i pełną skalowalność na najwyższym poziomie. Sprawdź ceny w sklepie, koniecznie zapytaj handlowca o rabat dla instalatorów i partnerów!